Livsstil

Lady Gaga går i flyverskjul

En af musikscenens mest iøjnefaldende personligheder går i flyverskjul. Lady Gaga bebuder, at hun trækker sig ud af pressens søgelys.

Sangerinden sætter et foreløbigt punktum for sin optræden i medierne, når Oprah Winfrey interviewer hende på TV i den kommende weekend.

Talkshowdronningen har besøgt Gaga og hendes mor Cynthia Germanotta til en samtale om blandt andet den fond, popstjernen fornylig lancerede til bekæmpelse af mobning.

Ingen presse, ingen tv

Interviewet er båndet i Gagas barndomshjem i New York og sangerinden kommer også ind på diverse rygter. Desuden fortæller hun om den planlagte pressepause: "Bortset fra dette interview, Oprah, agter jeg ikke at snakke med nogen i meget lang tid. Ingen presse, intet TV. Hvis min mor ringer og spørger, om jeg har hørt dit eller dat, lukker jeg helt ned", siger Gaga og fastslår, at hun er hamrende ligeglad, hvad sladderbladene finder på at skrive om hende under det selvvalgte medieeksil: "Jeg læser ikke en skid af det alligevel", lyder det.

Interviewet med den 25-årige pop-provokatør sendes i USA søndag som led i Winfreys programserie "Oprah's Next Chapter".