Fem par rejste uden fly, mobil og kreditkort - her er reglerne, de ikke måtte bryde

I efteråret kastede fem par sig ud i et ekstraordinært ræs gennem på mere end 20.000 kilometer - og med nogle helt særlige benspænd.
I den nye sæson af ’Først til verdens ende’ er turen til Singapore skiftet ud med et kapløb, der afsøger de fjerneste afkroge af vores eget kontinent. Nemlig Europa.
Fra afgangen i Esbjerg venter der fem par en rejse på mere end 20.000 kilometer fuld af oplevelser til lands og til vands. Og ligesom i første sæson dyster de om at komme først til rejsens ende uden at tage et eneste fly – og uden at have egen mobiltelefon med i lommen.
Med sig har de kun de 16.000 kroner, som rejsen ville koste i flybilletter.
Præmien for at nå først frem til den ukendte måldestination er 250.000 kroner.
Men ud over at deltagerne ikke må flyve, er der flere andre begrænsninger og benspænd for rejsen. Dem kan du læse mere om nedenfor:
Anden sæson af 'Først til verdens ende' blev optaget i efteråret 2021. Programmet sendes på TV 2 fra mandag 11. april klokken 20 og på TV 2 PLAY.