Ønske opfyldt efter 23 år – blind cyklede fra Kolding til Paris på tandem
Holger Røijen og Finn Møller er cyklet til Paris for at vise, at man sagtens kan få store oplevelser, selvom man er blind.
- Jaaaaa!
57-årige Holger Røijen husker suset af at være komme i mål og de mange tilråb, der kom ham i møde.
Fordi han er blind, kunne han ikke se de folk, der jublede, mens han og rejsekammeraten, 58-årige Finn Møller, rullede de sidste meter på tandemcyklen henover asfalten i Paris.
Dog vidste han instinktivt, at det var mennesker, han kendte rigtig godt.
De var mange - flere end han havde regnet med, husker Holger Røijen.
Foran på cyklen sad rejsekammeraten Finn Møller som pilot, og han kunne se dem, der var mødt frem og Eiffeltårnet i baggrunden.
- At sidde på en tandemcykel gennem Paris med en blind, det var en vild oplevelse. Jeg havde gåsehud over hele kroppen, husker han.
Modtagelsen var kulminationen på den usædvanlige cykeltur, som de to var sat ud på cirka en uge forinden.
Holger Røijen, der er blind, og Finn Møller, der er seende, havde sat for at cykle fra Kolding til Paris for at vise, at man sagtens kan tage ud og opleve verden, selvom man ikke kan se.
Og i dag, 1200 kilometer senere, mener de begge, at de har bevist, at de har ret, fortæller de i 'Go' morgen Danmark'.
Fik ønske opfyldt efter 23 år
For Holger Røijen har cykelturen været en drøm i mange år.
Han blev blind som 24-årig efter to nethindeløsninger og grå stær.
Det har været svært, men hans manglende syn har aldrig holdt Holger Røijen tilbage, og da han begyndte at køre tandem i en klub i Vejen tilbage i 1996, opstod en vild drøm om at køre til Paris på cykel.
Når Holger Røijen cyklede oplevede han, at det satte gang i kroppen, og han nød at komme ud og opleve naturen, selvom han ikke kunne se.
Men ingen af de seende, han kørte på tandem med, ville med på langtur.
Derfor havde Holger Røijen også lagt drømmen på hylden - indtil den dag hans kone, Bettina, fik en sms af Finn Orloff Møllers hustru, Kirsten.
Holger Røijen var med sin hustru på rejse i Maldiverne, da beskeden tikkede ind.
SMS: Finn har fået en skør idé
”Finn har fået en skør idé. Han og Holger skal cykle til Paris, og vi skal med som servicevogn.”
Sådan lød ordlyden af den sms, som parret fik fra Kirsten, Finn Orloff Møllers hustru.
Hun og Holger Røijens hustru, Bettina, er arbejdskollegaer, og de to par havde mødt hinanden kort, da Holger Røijen og Bettina ville låne noget udstyr til en dykkertur, inden deres rejse til Maldiverne.
Det var første gang de to mænd mødte hinanden, men hurtigt fandt de ud af, at de havde en fællesinteresse i cykling.
- De skulle ud og kigge på kulørte fisk og sådan noget, og jeg tænkte bare med det samme: ”Der er sgu krummer i ham Holger”, fortæller Finn Orloff Møller.
Han var imponeret, husker han.
- Jeg tænkte, når en blind mand kan svømme og dykke på Maldiverne, så kan han også cykle til Paris, siger Finn Orloff Møller.
Så et par dage efter mødet sendte han og hans hustru beskeden og invitationen, og kun en måned efter deres første møde klikkede de to mænd skoene fast i pedalerne til den første cykeltur sammen.
Turen til Paris
I alt tog det de to herrer seks dage at køre fra Kolding til Paris.
Foran sad Finn Orloff Møller og satte retningen som pilot og råbte, når der skulle drejes og bremses, og bagved sad Holger Røijen og trampede og gav tegn.
Undervejs beskrev Finn Orloff Møller, hvad han så i landskabet, fortæller Holger Røijen.
- Jeg kan fornemme med ørerne, om der er høje bygninger eller træer, der hvor vi kører. Derfor er det klart mest spændende at cykle, når det ikke blæser, så man kan høre miljøet, siger han.
Fordi han engang har været seende, har han kunnet forestille sig scenarierne undervejs.
- Og så har Finn også været god til at fortælle, når vi har kørt forbi noget flot. Bortset fra da han fik så ondt i sin bagdel af at køre på brosten i Tyskland. Der fortalte han ikke så meget, griner Holger Røijen.
Generelt er turen gået nemmere end frygtet.
- Jeg troede, det ville være værre, end det var for kroppen, men det var ingen problemer. Jeg havde talt med flere, der nærmest var ved at dratte om og få en nærdødsoplevelse, men det blev der altså ikke noget af, lyder det fra Holger Røijen.
Fik kram af barnebarnet
Cykelturen er dog noget, hverken Finn eller Holger vil glemme nogensinde.
I målet stod både familie og venner med flag og champagne. Det var en stor forløsning, lyder det.
Holger Røijen husker særligt følelsen af to små arme, der omsluttede hans ben i omfavnelse, da han steg af cyklen.
- Det var mit ældste barnebarn William, som er to år. Der blev jeg lidt rørt, fortæller han.
Finn Møller er enig. Det var stort at nå frem.
For de to har turen dog også handlet om en anden ting, lyder det.
- Den største glæde for mig har været at kunne give Holger noget, han har ønsket sig i næsten 25 år. Det at kunne gøre en mand så glad for, det gør mig ekstremt glad og giver mig lyst til mere. Derfor skal det være en opfordring for andre til at gøre det samme, siger Finn Orloff Møller.
- Vi har haft en mission om at komme til Paris, men visionen har været at skabe opmærksomhed omkring blinde og svagtseende. Hvis man har viljen til at udfordre sig selv, så kan man også gennemføre det, slutter han.
Se hele indslaget om Holger Røijen og Finn Møllers udsædvanlige tur i 'Go' morgen Danmark' på TV 2 PLAY